The BEYA Science, Technology, Engineering and Math (STEM) Conference takes place February 18-20 at the Philadelphia Marriott Downtown in Philadelphia, PA.
The complete list of BEYA winners, Special Recognition, and Emerald honorees:
Affirmative Action
Charles Williams
Senior Small Business Specialist
NASA Johnson Space Center
Career Achievement
Thomas P. Bostick
Commander/Chief of Engineers
Headquarters, U.S. Army Corps of Engineers
Community Service – Government
Ken Holley
Recruiting Specialist
Sandia National Laboratories
Afrachanna Butler
Research Physical Scientist
U.S. Army Engineer Research and Development Center
Community Service – Industry
Monique Smith
Mission Excellence Engineer
Northrop Grumman Aerospace Sector
Charlie Dean
Senior Multi-Disciplined Engineer
Raytheon Space and Airborne Systems
Lifetime Achievement
John Tracy
Chief Technology Officer, Senior Vice President, Engineering, Operations & Technology
The Boeing Company
Most Promising Engineer
Larry Laws
Manager System Analysis and Support
BGE, an Exelon Company
Renee Reynolds
Engineering Manager, SEA 21 Fleet Technical
Naval Sea Systems Command
Jerome Forbes
Senior Systems Engineer II
Raytheon
DeLante Moore
Operations Research Analyst
United States Army
Outstanding Technical Contribution – Government
Ernest Yelder
Lead Cyber security Analyst
Combat Direction Systems Activity, Dam Neck
Naval Sea Systems Command
Jonas White
Project Manager
U.S. Army Corps of Engineers
Outstanding Technical Contribution – Industry
Shawanna Phillips
Executive Director of Technology and Service Management
AT&T
Scientist of the Year
Jeffery Tate
Engineering Fellow
Raytheon Space and Airborne Systems
Professional Achievement
Jeffrey Chavis
Assistant Group Supervisor
Johns Hopkins University Applied Physics Lab
Edwardo Gillison
Multi-Function Engineer/Senior Manager
Lockheed Martin
Angela Holmes
Program Manager, Global Deployment Program Office
Missile Defense Agency
Lisa Smith
Quality Systems Specialist, Flight Services
The Boeing Company
Kelcey Shaw
Battalion Executive Officer
U.S. Army Corps of Engineer, 249th Engineer Battalion
President’s Award
Kim I. McCalla
Associate Vice President
Morgan State University
Student Leadership
Andre Evans
Midshipman First Class
United States Naval Academy
Malachi Nichols
Student
University of Arkansas
Technical Sales and Marketing
Bob Goode
Field Sales Support System Engineering Senior Staff
Lockheed Martin
Anbessie Yitbarek
Regional Sales Director, NE Asia,
Commercial Aviation Services
The Boeing Company
Medical Leadership
Sonya Waters
Chair, Medical Executive Committee
U.S. Naval Hospital ROTA/ U.S. Navy
Kanti Ford
Department Head, Adult Medicine Care Clinic
U.S. Navy
Most Promising Engineer or Scientist – Government
Catherine Thomas
Research Biologist
U.S. Army Engineer Research and Development Center
Most Promising Scientist
Frederick Gregory
Biologist/Program Manager, Neurophysiology
U.S. Army Research Laboratory
Research Leadership
Carlo Kosik-Williams
Program Manager
Corning Inc.
Jarriel Cook
Section Supervisor, Wireless Access
Johns Hopkins University Applied Physics Lab
Senior Investigator
Mallikarjuna Rao
Chief Engineer for Secure Enterprise Services
The MITRE Corporation
Senior Technology Fellow
Quynhgiao Le
Technical Fellow
The Boeing Company
Dennis Williams
Technical Fellow
The Boeing Company
College – Level Promotion of Education
Yacob Astatke
Interim Associate Dean for Undergraduate Studies
Morgan State University
Richard Tapia
University Professor, Maxfield – Oshman
Chair in Engineering
Rice University
Most Promising Engineer
Michael Williams, Jr.
Software Engineer
Northrop Grumman Corporation
Tuba Aktaran-Kalayci
Director Advanced Analytics, Big Data
AT&T
Special Recognition
Thierry Sarr
Aviation Planner
CH2M
John James III
Systems Engineer Sr. Staff
General Dynamics – Mission Systems
Tonesha Smith
Embedded Software Engineer Senior
Lockheed Martin
Tamara Crawford
Advanced Technical Leadership Program
Lockheed Martin
Alex Richards
Director, Test Policy & Controls
Missile Defense Agency
Erica McClain
Ground Test – Acting DTGH Technical Lead
Missile Defense Agency
Henry Seright
Ground Test Mission Director
Missile Defense Agency
Derrick Cheston
Chief, Systems Engineering & Architecture Division
NASA
Conrad James
Principal Research Scientist
Sandia National Laboratories
Allen Compito
General Manager, Electronics and Sensors Division
The Aerospace Corporation
David Cade
Vice President, Contracting and Risk Management
The Boeing Company
Mark Braxton
Construction Project Manager
The United States Coast Guard
Yuanwei Jin
Associate Professor
University of Maryland Eastern Shore
Kristal J. Fears
Manufacturing Engineer
Fiat Chrysler Automobiles