logo

The BEYA Science, Technology, Engineering and Math (STEM) Conference takes place February 18-20 at the Philadelphia Marriott Downtown in Philadelphia, PA.

The complete list of BEYA winners, Special Recognition, and Emerald honorees:

Affirmative Action

Charles Williams
Senior Small Business Specialist
NASA Johnson Space Center

Career Achievement

Thomas P. Bostick
Commander/Chief of Engineers
Headquarters, U.S. Army Corps of Engineers

Community Service – Government

Ken Holley
Recruiting Specialist
Sandia National Laboratories

Afrachanna Butler
Research Physical Scientist
U.S. Army Engineer Research and Development Center

Community Service – Industry

Monique Smith
Mission Excellence Engineer
Northrop Grumman Aerospace Sector

Charlie Dean
Senior Multi-Disciplined Engineer
Raytheon Space and Airborne Systems

Lifetime Achievement

John Tracy
Chief Technology Officer, Senior Vice President, Engineering, Operations & Technology
The Boeing Company

Most Promising Engineer

Larry Laws
Manager System Analysis and Support
BGE, an Exelon Company

Renee Reynolds
Engineering Manager, SEA 21 Fleet Technical
Naval Sea Systems Command

Jerome Forbes
Senior Systems Engineer II
Raytheon

DeLante Moore
Operations Research Analyst
United States Army

Outstanding Technical Contribution – Government

Ernest Yelder
Lead Cyber security Analyst
Combat Direction Systems Activity, Dam Neck
Naval Sea Systems Command

Jonas White
Project Manager
U.S. Army Corps of Engineers

Outstanding Technical Contribution – Industry

Shawanna Phillips
Executive Director of Technology and Service Management
AT&T

Scientist of the Year

Jeffery Tate
Engineering Fellow
Raytheon Space and Airborne Systems

Professional Achievement

Jeffrey Chavis
Assistant Group Supervisor
Johns Hopkins University Applied Physics Lab

Edwardo Gillison
Multi-Function Engineer/Senior Manager
Lockheed Martin

Angela Holmes
Program Manager, Global Deployment Program Office
Missile Defense Agency

Lisa Smith
Quality Systems Specialist, Flight Services
The Boeing Company

Kelcey Shaw
Battalion Executive Officer
U.S. Army Corps of Engineer, 249th Engineer Battalion

President’s Award

Kim I. McCalla
Associate Vice President
Morgan State University

Student Leadership

Andre Evans
Midshipman First Class
United States Naval Academy

Malachi Nichols
Student
University of Arkansas
Technical Sales and Marketing

Bob Goode
Field Sales Support System Engineering Senior Staff
Lockheed Martin

Anbessie Yitbarek
Regional Sales Director, NE Asia,
Commercial Aviation Services
The Boeing Company

Medical Leadership

Sonya Waters
Chair, Medical Executive Committee
U.S. Naval Hospital ROTA/ U.S. Navy

Kanti Ford
Department Head, Adult Medicine Care Clinic
U.S. Navy

Most Promising Engineer or Scientist – Government

Catherine Thomas
Research Biologist
U.S. Army Engineer Research and Development Center

Most Promising Scientist

Frederick Gregory
Biologist/Program Manager, Neurophysiology
U.S. Army Research Laboratory

Research Leadership

Carlo Kosik-Williams
Program Manager
Corning Inc.

Jarriel Cook
Section Supervisor, Wireless Access
Johns Hopkins University Applied Physics Lab

Senior Investigator

Mallikarjuna Rao
Chief Engineer for Secure Enterprise Services
The MITRE Corporation

Senior Technology Fellow

Quynhgiao Le
Technical Fellow
The Boeing Company

Dennis Williams
Technical Fellow
The Boeing Company

College – Level Promotion of Education

Yacob Astatke
Interim Associate Dean for Undergraduate Studies
Morgan State University

Richard Tapia
University Professor, Maxfield – Oshman
Chair in Engineering
Rice University

Most Promising Engineer

Michael Williams, Jr.
Software Engineer
Northrop Grumman Corporation

Tuba Aktaran-Kalayci
Director Advanced Analytics, Big Data
AT&T

Special Recognition

Thierry Sarr
Aviation Planner
CH2M

John James III
Systems Engineer Sr. Staff
General Dynamics – Mission Systems

Tonesha Smith
Embedded Software Engineer Senior
Lockheed Martin

Tamara Crawford
Advanced Technical Leadership Program
Lockheed Martin

Alex Richards
Director, Test Policy & Controls
Missile Defense Agency

Erica McClain
Ground Test – Acting DTGH Technical Lead
Missile Defense Agency

Henry Seright
Ground Test Mission Director
Missile Defense Agency

Derrick Cheston
Chief, Systems Engineering & Architecture Division
NASA

Conrad James
Principal Research Scientist
Sandia National Laboratories

Allen Compito
General Manager, Electronics and Sensors Division
The Aerospace Corporation

David Cade
Vice President, Contracting and Risk Management
The Boeing Company

Mark Braxton
Construction Project Manager
The United States Coast Guard

Yuanwei Jin
Associate Professor
University of Maryland Eastern Shore

Kristal J. Fears
Manufacturing Engineer
Fiat Chrysler Automobiles

Facebook
Twitter
Follow by Email

leave a Reply

Login


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login?

Forgot Password?


Username or Email
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial