In the fall of 1999, a few months before the Black Engineer of the Year Awards (BEYA) scheduled for February 2000, plans for the upcoming BEYA gala were swept up by global preparations for the biggest New Year party of our times.
To mark the beginning of a new millennium, the BEYA Conference, which launched in the spring of 1986, decided on a new category award that looked back on the accomplishments of the men and women who had been recognized for their success in scientific and technical fields since 1987, even as it looked forward.
“Marching into the Millennium” was chosen as the theme of BEYA 2000 not just to honor the winners in a new decade, but to serve as a call to action from BEYA winners who wanted people to keep up in what was described as a century of technological advances.
In February 2000, Dr. Mark Dean, one of the personal computer’s architects, was crowned Black Engineer of the Year. Dean led a lineup of 100-plus BEYA winners into the new millennium. A new group of achievers called the Modern-Day Technology Leaders was also celebrated at the BEYA Conference. No doubt, in showcasing the careers of Blacks in technology over a weeklong series of events during Black History Month, the awards ceremonies, job fairs, and other recognition events at BEYA had inspired others and shown young people that they, too, could have a career in engineering.
In 2002, US Black Engineer (USBE) magazine hailed the Modern-Day Technology category award winners as the next generation of leaders in science, technology, engineering, and math (STEM).
They are “engineering the future,” wrote USBE magazine. “The Black Engineer of the Year Awards Conference honors African Americans who have established themselves as leaders in technology and science. It also is fitting, as we celebrate the accomplishments of these frontrunners, to recognize the next generation of leaders in these fields.”
The list also included bold and talented entrepreneurs fulfilling the ever-changing needs of large companies or the public, workers who were proving their long-term value to their employers or clients in the most challenging business environments.
USBE magazine urged that when bad news always seems ready, those looking for hope and inspiration need look no further than the men and women in the Modern-Day Technology Leaders list.
Six years ago, one of the speakers presenting awards at the Modern-Day Technology Leaders Lunch held during the BEYA STEM Conference was no other than Gerald Johnson, nominee for the 2021 Black Engineer of the Year Award. During the ceremony, Johnson said the accomplished technology leaders represent our present-day state of achievement and the promise that future decades hold for America’s most prestigious companies and organizations. Click here to register for the 2021 BEYA STEM Conference.
Meet the 2021 Modern-Day Technology Leaders
Zenabu Bawa-Mamudu
Divisional Staff Microbiologist
Abbott
Jacqueline Glanville-Powers
Manager, Engineering Standards
Abbott
Arwa Kassamali
Sr. Project Manager
Abbott
Cedric Marionneaux
Director – Product and Technical Service
Engineer
Abbott
Armond Moore
Environmental Health & Safety Engineer
Abbott
Alain-Serge Nagni
Software Manager and Manager Project
Engineering
Abbott
CW3 Weaver Prosper
Chief Warrant Officer 3
Arlington National Cemetery
Danielle Barnett
Sr. Market Development Manager
AT&T
Ernest Brown
Senior Product Manager
AT&T
Allen Dunbar
Sr. Quality Methods & Procedures Process
Manager
AT&T
Erin Edwards
Consultant Professional Services 2
AT&T
Carl Gomez
Senior Associate Transformation
AT&T
James Mark Hale Jr.
Associate Director
AT&T
James Johnson
Technical Sales Consultant
AT&T
Rochelle Jones
Director – Business Operations
AT&T
Cynthia Karuri-Kropac
Director
AT&T
Malang Maane
Professional Network Support
AT&T
Akshay Nemlekar
Sr. Associate – Corporate Strategy
AT&T
Pavnesh Rathi
Director – Network Ops Centers
AT&T
Tiffany Reeves
Technical Sales Consultant
AT&T
Cheree Rumley
Senior Tech Solutions Manager
AT&T
Diwakar Sharma
Area Manager
AT&T
Stephanie Smith
Director
AT&T
Rachel Smith
Assistant Vice President – Mobility Sales and
Service Centers
AT&T
John Spalding III
Sales Executive II- Global Business
AT&T
Sam Stargill Jr
Principal IT Program Manager
AT&T
Jennifer Thompson
Executive Associate Director
AT&T
Dena Towells
Principal Tech Business Analyst
AT&T
Jwyanza Watt
Assistant Vice President Global Billing and Data Privacy
AT&T
Vater Williams
Associate Director – Talent Acquisition
AT&T
Nebiyu Yoseph
Lead Solution Architect
AT&T
Monique John
Sr. Tech Strategy & Operations Manager
AT&T (Xandr)
Artecia Wilson
Senior Product Manager
AT&T (Xandr)
Lakshman Singh, Ph.D.
Engineering Project Manager
Avionics Division Korwa – Hindustan
Aeronautics Limited
Jesus “Dominic” Priestley Sr.
IT System Architect
BAE Systems
Raven Moreland
Systems Engineer
Ball Aerospace
Erica Banks
Principal
Booz Allen Hamilton
Andrea Blackwell
Associate
Booz Allen Hamilton
Marlena Clark
Associate
Booz Allen Hamilton
Eylia Gaitan
Lead Associate
Booz Allen Hamilton
Sian Lewis
Associate
Booz Allen Hamilton
Miesha Lites
Associate
Booz Allen Hamilton
Dameon Ming
Lead Associate
Booz Allen Hamilton
Jennifer Mosquero
Associate
Booz Allen Hamilton
Sade Ruffin, Ph.D.
Associate
Booz Allen Hamilton
Dawnetta Van Dunk
Lead Associate
Booz Allen Hamilton
Yacob Argaw, Ph.D.
Thermal Process and Analytical Engineer
Corning Incorporated
Kameron Chambliss
Senior Development Engineer
Corning Incorporated
Chukwudi Okoro, Ph.D.
Senior Research Scientist
Corning Incorporated
Mardochee Reveil, Ph.D.
Sr. Research Scientist
Corning Incorporated
Edward Chikwana, Ph.D.
Human Health Risk Assessor
Corteva Agriscience
Ebony Johnson
Senior Research Associate
Corteva Agriscience
Jonathan Jones
Fermentation Research Group Leader
Corteva Agriscience
Albert McDonald Jr.
Technical Director
Cummins, Inc.
Mark Senior
Aerospace Engineer
Defense Contract Management Agency
Keith Shivers
Project Manager, In-Service Aircraft Carrier HullSystems
Department of the Navy
Alveon Dixon
Information Security Analyst Advisor
Eagle Alliance
Clarence Kennedy
Program Director
Eagle Alliance
Octavia Howell
Information Security Officer
Equifax
Eddie Bland
Engineering Team Lead – Sr. Principle Engineer
GCI, Inc.
Damon Adams
Agile Coach and Product Manager
General Dynamics Information Technology
Devin Brown
Systems Administrator Senior Advisor
General Dynamics Information Technology
Kory Brumfield
Director, ESD Managed Services
General Dynamics Information Technology
Nicole Bullock
Systems Administrator Senior Advisor
General Dynamics Information Technology
Herbert Cannon
Project Manager
General Dynamics Information Technology
Michael Carswell
Systems Engineer Manager
General Dynamics Information Technology
Mckensey “Corey” Carter
Project Manager
General Dynamics Information Technology
Keshonna Cooper
Division Cyber Advisor
General Dynamics Information Technology
Walter Ferguson
Senior Systems Engineering Manager
General Dynamics Information Technology
Natalie Franklin
Systems Administrator Expert
General Dynamics Information Technology
Amrit Ghimire
Software Developer Advisor
General Dynamics Information Technology
James Grant
Senior Systems Engineer
General Dynamics Information Technology
Leon Hamer Jr.
Sr. Network Engineer
General Dynamics Information Technology
Lisa Hill
Project Manager
General Dynamics Information Technology
Kelly Johnson
Senior Program Manager
General Dynamics Information Technology
Danielle Jones
IT Operations Manager
General Dynamics Information Technology
Maria Joseph-King, Ph.D.
Statistical Analysis Senior Manager
General Dynamics Information Technology
Larry Lynn
Communications Technician
General Dynamics Information Technology
Nicholas Mingle
Software Developer Expert
General Dynamics Information Technology
Brian Northern
Software Architect
General Dynamics Information Technology
Richard Oliver-Goodwin
Solution Architect
General Dynamics Information Technology
Lesley Perkins, Ph.D.
Program Manager
General Dynamics Information Technology
Maurice Peterson
Configuration Management Analyst
General Dynamics Information Technology
Stacee Pindell
Information Security Analyst Expert
General Dynamics Information Technology
Richard Simms Sr.
Senior Systems Engineer
General Dynamics Information Technology
Calvin Sojourney
Cyber Security Analyst Senior
General Dynamics Information Technology
Les Struthers
Senior Network Engineer
General Dynamics Information Technology
Amanda Touchet
Quality Program Management Analyst
General Dynamics Information Technology
Steve Wilson
Senior Project Manager
General Dynamics Information Technology
Isaiah Wojciechowski
Systems Technician II
General Dynamics Information Technology
Natash Jones
Systems Administrator Senior Advisor
General Dynamics Information Technology
Brittani Chambers
Process Engineer
General Dynamics Land Systems
Paul McKenzie
Senior Engineering Specialist
General Dynamics Land Systems
Anthony Printis
Engineering Specialist Systems
General Dynamics Land Systems
Crystal Woods
Sr. Engineer Reliability
General Dynamics Land Systems
Takita Zielieke
Engineering Specialist Systems
General Dynamics Land Systems
Tristan Hyde
Software/Configuration Management PrincipalInvestigator
General Dynamics Mission Systems
Steve Patton
Sr. Advanced Network Engineer II
General Dynamics Mission Systems
Kabirah Taylor
Quality Strategist and Tester
General Dynamics Mission Systems
Alberto Lomeli
Sr. Engineering Specialist
General Dynamics NASSCO
Isaiah Adams
Senior Full Stack Developer
General Motors
Talia Bryant
Technology Relationship Manager
General Motors
Steven Ellsworth
Production Group Leader
General Motors
Velma Johnson
Body Shop Business Planner
General Motors
Thomas Jones
Systems Engineer
General Motors
Brenda King
Senior Reliability Engineer
General Motors
Terraia King
Controls Engineer
General Motors
Raquel Romero
Production Group Leader
General Motors
Larry Luster
Student
Hampton University
Warrick Williams
Manager 2 – Design Engineering
HII-Ingalls Shipbuilding
Tiara Gray
Industrial Engineer 2
Huntington Ingalls Industries
Deshawn Jones
Manager, Network Communications 2
Huntington Ingalls Industries
Antaux Rollins
Engineering Technician 4
Huntington Ingalls Industries
Alex Thomas
Manager Engineering 2
Huntington Ingalls Industries
Camisha Peterson
Electrical Engineer 4
Huntington Ingalls Shipbuilding
Leteshia Lowe
FlashSystems Test Lead, Quality Assurance/Test
Engineer
IBMJ
Michael (Mika) Ayenson
Section Supervisor / Project Manager
Johns Hopkins Applied Physics Lab
Malik Little
Section Supervisor
Johns Hopkins Applied Physics Lab
Justin McGrath
Payload Integration Project Manager
Johns Hopkins Applied Physics Lab
Andrea Hodge
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Damien Julkes
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Ebele Kemery
Managing Director
JPMorgan Chase & Co.
Ita Lamont
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Dwayne Layne
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Wisdom Mills-Owoo
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Malcolm Player
Vice President
JPMorgan Chase & Co.
Tiffany Polk
Managing Director
JPMorgan Chase & Co.
James Reid
Managing Director
JPMorgan Chase & Co.
L
Samatar Ali
Senior Associate, Mechanical Engineer
L3Harris
Louis Antoine
Director, Engineering Management
L3Harris
Dewayne Bishop
Senior Specialist, Mechanical Engineering
L3Harris
Lauren Burrell, Ph.D.
Software Engineering Scientist
L3Harris
Luke Daanomah
Senior Associate, Engineer
L3Harris
LaTasha Dandy
Lead, Program Management
L3Harris
Rachel Fitzhugh
Senior Specialist, Image Science Engineering
L3Harris
Lelia Jenkins
Director, Engineering Management
L3Harris
Paul Johnson
Principal, Project Management
L3Harris
Jeffrey Louis
Associate Manager, Manufacturing Engineering
L3Harris
Ngina McLean
Acting Sector Lead / Engineering Manager –
Surveillance & Automation Systems
L3Harris
Natacha Olugemo
Senior Associate Software Engineer
L3Harris
Anthony Riggins
Supervisor, Optical Engineering
L3Harris
Nathan Young
Lead Software Engineer
L3Harris
Nicolette Bostock
Associate Manager, Electrical Engineering
L3Harrris
Carol Brevett, Ph.D.
Principal Scientist
Leidos
Raejon Burton
System Administrator
Leidos
Erica Bush
Lead Regulatory Scientist
Leidos
Stephen Collymore
Programmer – Analyst
Leidos
Maya Cooper
Deputy Task Order Manager
Leidos
Maricel DeMotts
Curriculum Developer
Leidos
Christina Fox
Systems Engineer
Leidos
Akberom Gebrecherkos
Sr. Relay Setting Engineer
Leidos
Sophia Graf
Senior Systems Engineer
Leidos
Annitta Haywood
Product Lead
Leidos
Stacey Herring
Release Manager
Leidos
Michelle Hostetler
Sr. Systems Integration & Test Engineer
Leidos
Ashley Jefferson
Business Systems Analyst
Leidos
Kaso John
R&D Project Manager
Leidos
Bryan Jolly
Vice President, Enterprise Infrastructure
Leidos
Kizzalibah Lavala
Program Manager/Network Engineer
Leidos
Aaron Maitland
Robotics Engineer
Leidos
Yuri Marsan
Airframe IPT Lead
Leidos
Shameka McCaskill
Project Engineer
Leidos
Rayford Miller
Program Manager
Leidos
Stephanie Moorer
Software Developer
Leidos
Steven Ortiz
Research Facility Manager
Leidos
Kevin Perry
Deputy Program Manager
Leidos
Josh Princivil
Engineering Supervisor
Leidos
Kenda Ramie
Sr. Geospatial Analyst/Deputy Site Lead
Leidos
Jenna Rendon
Senior Engineering Manager
Leidos
Bernard Sellars
Sr. Cyber Systems Security Analyst
Leidos
Derek Shorte
Cloud Software Engineer
Leidos
Eric Simmons
Information Systems Security Officer
Leidos
Cynthia Simon-Arndt
Behavioral Health Scientist
Leidos
Cassius Smith
Senior Information Security Engineer
Leidos
Desira Stearns
Strategic Diversity Outreach Director
Leidos
Derek Stiles
Principal Systems Engineer
Leidos
Joaquim Thompson
Engineering Supervisor
Leidos
Darrell Valentine
Senior Systems Engineer
Leidos
Glen Weaver
Quality Engineering Manager
Leidos
Courtney Winstead
Enterprise Architect
Leidos
Keith Alemu
Software Engineer Staff
Lockheed Martin Corporation
Carrie Bass
Electrical Engineer
Lockheed Martin Corporation
O’Shae Bridges
Systems Architect Senior
Lockheed Martin Corporation
Latasha Brinson
Ethics Analysis Senior Manager
Lockheed Martin Corporation
Torrance Brown
Software Engineer Sr
Lockheed Martin Corporation
Michael Dixon
Program Planner
Lockheed Martin Corporation
Jane’l Dixon
Program Management Senior Manager
Lockheed Martin Corporation
Nikela Gates
Government Finance Analyst Staff
Lockheed Martin Corporation
Cayla Gilbert
Field Sales Support Systems Engineer
Lockheed Martin Corporation
Cherice Hendershot
Cyber Intel Analyst Staff
Lockheed Martin Corporation
Shaemekia Jamison
Applications Analyst Staff
Lockheed Martin Corporation
Kenyon Johnson
Systems Engineer Manager
Lockheed Martin Corporation
Roscoe Kidd Jr
Systems Integration/Test Engineer Senior
Lockheed Martin Corporation
Tiffany Marr
Program Management Manager
Lockheed Martin Corporation
Melvin McCray IV, Ph.D.
Mechanical Engineer
Lockheed Martin Corporation
Monica McKendrick
Systems Engineering Manager
Lockheed Martin Corporation
Benett Mclean
Systems Engineering Senior Manager
Lockheed Martin Corporation
Dashagne McNeil
Electrical Engineering Associate Manager
Lockheed Martin Corporation
Dinesha Ramie
Hardware Engineering Associate Manager
Lockheed Martin Corporation
Stacy Smith
Electronics Engineer Manager
Lockheed Martin Corporation
Jerome Smith
Technical Task Order Manager
Lockheed Martin Corporation
Sylvia Watts-Flippo
Cyber Software Engineering Manager
Lockheed Martin Corporation
Giovanni Lawrence
Research Assistant
Morgan State University
Melvin Ferebee Jr.
Director, Systems Analysis and Concepts
NASA Langley Research Center
Reginald Fagin
General Engineer
Naval Air Systems Command
Devontae Mitchell
Flight Test Engineer
Naval Air Warfare Center Aircraft Division
Jonny Rice Jr.
Electronics Engineer
Naval Air Warfare Center Aircraft Division
Cynthia Manns
Weapon Systems Explosives Safety Review
Board (WSESRB) Executive Secretary
Naval Ordnance Safety and Security Activity
Courtney Crittenden
Assistant Program Manager
Naval Sea Systems Command
John Funn
Principal Assistant Program Manager
Naval Sea Systems Command
Julius McCullough
Control Systems Engineering Team Leader
Naval Sea Systems Command
Vanessa Thomas
LCS Modernization Acquisition Program
Manager
Naval Sea Systems Command
Chaz Wilder
Systems Integration Manager
Naval Sea Systems Command
James Stewart
Department Chief Scientist
Naval Surface Warfare Center, Crane Division
Jesse Campbell
Electrical Engineer
Naval Surface Warfare Center, Dahlgren Division
Sean Durrant
Lead Scientist
Naval Surface Warfare Center, Dahlgren Division
Chinyere Ukazim
Project Manager and Engineer
Naval Surface Warfare Center, Panama City Division
Chelesa Kpodi
Machinery Controls Lead System Engineer
Naval Surface Warfare Center, Philadelphia Division
Taylor Jánae Million
Computer Scientist
Naval Surface Warfare Center, Philadelphia Division
Chedic Waters
Branch Manager
Naval Surface Warfare Center, Philadelphia Division
Fred Williams
Engineer/ILS Reference Desk Data Manager
Naval Surface Warfare Center, Philadelphia Division
Jerry Bobo
Technical Project Manager
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Danny Clemons
Mechanical Engineer
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Crystal Hill
Electronics Engineer
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Ashley Holloway
IT Systems Architect / Lead Systems Engineer
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
Davon Johnson
Branch Manager / Engineer, Code S54
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division
James Watkins
Division Manager
Naval Surface Warfare Center, Port Hueneme Division, Air Dominance Department
Elijah Kibler
Engineer
Naval Undersea Warfare Center Division,
Newport
Malcolm Lewis
Computer Engineer
Naval Undersea Warfare Center Division,
Newport
Concepcion Vazquez
Branch Head, Information Management Systems
Naval Undersea Warfare Center Division,
Newport
Fangzhou Liu
Ph.D. Student
New Jersey Institute of Technology
Adrian Brown
Senior Principal Environmental Engineer
Northrop Grumman Corporation
Richard Calvin
Staff Engineer Satellite Systems
Northrop Grumman Corporation
Michael Chin
Engineering Manager
Northrop Grumman Corporation
Kelvin Franklin
Manager, Real-time Collaboration and Enterprise Search
Northrop Grumman Corporation
Armelle Franklin
Systems Engineering Manager
Northrop Grumman Corporation
Tonyetta Gallagher
Manager Systems Engineer
Northrop Grumman Corporation
Valerie Mansfield
Business Enterprise Program Manager
Northrop Grumman Corporation
Janice Murray
Staff Quality Analyst
Northrop Grumman Corporation
Keyshawn Phelps
Systems Engineer
Northrop Grumman Corporation
Marcus Sills
Sr. Principal Cyber S/W Test Engineer
Northrop Grumman Corporation
Daniel Washington
System Engineering Integration and Test Lead
Northrop Grumman Corporation
Kwesi Abakah
Electrical Engineer II
Raytheon Technologies
Obafolarin Aluko
Lead Repair Design Engineer
Raytheon Technologies
Lance Amar-Atsen
Senior Principal Software Engineer
Raytheon Technologies
Allan Arisi Ph.D
Sr. Engineer
Raytheon Technologies
Sean Bradshaw, Ph.D.
Hot Section Engineering Turbine Technology Manager
Raytheon Technologies
Melissa Broadnax
Deputy Lead – Digital MRO
Raytheon Technologies
Deven Carter
Electrical Engineer II
Raytheon Technologies
Krystal Cunningham
Senior Multi-Disciplined Engineer I
Raytheon Technologies
Angela Doyle-Plummer
Lead Process Engineer
Raytheon Technologies
Rukiya Higgins
Material Program Manager
Raytheon Technologies
Howard Jacas
Director, Program Chief Engineer
Raytheon Technologies
Christopher Jelks
Principal Engineer
Raytheon Technologies
Howard Liles
Senior Design Engineer
Raytheon Technologies
Kerwin Low, Ph.D.
Deputy Technology Manager
Raytheon Technologies
Shawna Ong
Senior Electrical Engineer II
Raytheon Technologies
Vincent Phillips
Senior Principal Material Program Manager
Raytheon Technologies
Kellye Randle
Manager III Engineering
Raytheon Technologies
Nasr Shuaib, Ph.D.
Senior Manager, Mechanical Systems, Nacelles & Externals Engineering
Raytheon Technologies
Barrow Shurn
Associate Director
Raytheon Technologies
Leslie Teal
Senior Principal Systems Engineer
Raytheon Technologies
Joshua Virgin-Bryan
Staff Engineer, Systems Engineering
Raytheon Technologies
Jon Walters
Associate Director
Raytheon Technologies
Rayon Williams, Ph.D.
Senior Electrical Engineer
Raytheon Technologies
Elijah Finch
Software Developer
Sandia National Laboratories
Tonya Ross
Systems Engineer
Sandia National Laboratories
Kiamsha Barnes
Systems Engineer II
Textron Inc.
Corey Brown
Principal Engineer
Textron Inc.
Gene Gamble
Software Engineer II
Textron Inc.
Arnold Ndegwa
Test Engineer III
Textron Inc.
Johnna Sargent
Senior Engineer
Textron Inc.
Prince Yengbe
Engineer
Textron Inc.
Camille Keely
Director – ACQ Analysis and Planning
The Aerospace Corporation
Roman Ashford
Mechanical Systems Design & Analysis Engineer
The Boeing Company
Bernice Billups
Director, Company Contributions & Boeing Global Engagement
The Boeing Company
Chesla Boatner
Chief of Staff & Strategic Engagement ProgramManager
The Boeing Company
Alexis Coates
Project Engineer
The Boeing Company
Kevin Davis
Guidance, Navigation and Control Engineer
The Boeing Company
Jodie-Ann Duquesnay
Payload Mechanical Engineer
The Boeing Company
Antoinette Evans
Engineering Manager, 747/767/777/787 Water and Waste Systems
The Boeing Company
Mary Fox
Technical Publications Project Management
Specialist
The Boeing Company
Romar Frazier
Deputy Director, Global Safety and Regulatory
Affairs – Washington D.C.
The Boeing Company
Brent Gaddis II
Electrical Design and Analysis Engineer II
The Boeing Company
Christine Garcia
Program Manager Lead, External Technical
The Boeing Company
Patrick Girukwigomba
Lead Manufacturing Engineer
The Boeing Company
Anthony Hayter
Business Development Representative
The Boeing Company
Stacey Hill
Manager, Boeing Leadership Rotation Program
The Boeing Company
Oscar Johnson
Material Processes and Physics Engineer
The Boeing Company
Ricky Jones
Chief Architect
The Boeing Company
Jacob Ndjali
Structural Analysis Engineer
The Boeing Company
Delroy Pascual III
Mechanical System and Analysis Engineer
The Boeing Company
Kayla Rosario
Propulsion Engineer
The Boeing Company
Aro Royston
Graphic Artist
The Boeing Company
Raynaldo Santiago Jr.
Chief Engineer for Thermal Products
The Boeing Company
Steven Slaughter Jr.
Structural Analysis Engineer
The Boeing Company
Gregory Smith Jr.
Product Manager
The Boeing Company
Chyna Smith
User Experience Designer
The Boeing Company
Stephen Tyson
Environmental Control and Life Support
The Boeing Company
Angelique Waller
Technical Account Manager
The Boeing Company
Shalonda Webb
F/A-18 Mission Management Electronic Warfare
Software Team, Manager
The Boeing Company
Christine DiFonzo
Senior Software Systems Engineer
The MITRE Corporation
Wendell Norman
Software Apps Development, Lead
The MITRE Corporation
Chasidy Perrin
Lead Enterprise Architect
The MITRE Corporation
Eldred Ribeiro
Principal Health Systems Engineer
The MITRE Corporation
Abdulrahim Sheikhnureldin
Senior Data Scientist
The MITRE Corporation
Daniel Sims
Multidisciplinary Systems Engineer
The MITRE Corporation
Nicole Waddell
Principal Systems Engineer
The MITRE Corporation
Justin Williams
Senior Cybersecurity Engineer
The MITRE Corporation
Master Sergeant Darryl Carn Jr.
Knowledge Management Officer
U.S. Air Force
Keith Sylvester
Lead System Engineer
U.S. Air Force
Kim Vu
Lead Systems Engineer and Integration
U.S. Air Force
CW2 Alexis Forchiney
Construction Engineer Technician
U.S. Army
SFC Austin Skinner
Platoon Sergeant SFC – E7
U.S. Army
Brian Wilder
Chemical Demilitarization Team Leader
U.S. Army Combat Capabilities Development Command
Roderick Gaines
Civil Engineer
U.S. Army Corps of Engineers
Ryan Delts
Computer Scientist
U.S. Army Corps of Engineers Research and Development Center
Chonteau Johnson
Lead Civil Engineer
U.S. Army Corps of Engineers, Europe District
Shenita McConis
Chief of Planning
U.S. Army Corps of Engineers, Europe District
Keyon Austin
Construction Control Representative
U.S. Army Corps of Engineers, Far East District
Michael Lanier
Team Lead, Project Manager
U.S. Army Corps of Engineers, Huntsville Engineering Center
Elmo Webb
Levee Safety Program Manager
U.S. Army Corps of Engineers, Little Rock District
Sonia Jackson-Suggs
Project Manager
U.S. Army Corps of Engineers, Louisville District
Gbandi Nikabou
Civil Engineer
U.S. Army Corps of Engineers, Nashville District
Willie Brown
Research Civil Engineer
U.S. Army Engineer Research and Development Center
DeAnna Dixon
Civil Engineer
U.S. Army Engineer Research and Development Center
Keithley Crooks
Electronics Engineer
U.S. Army Information Systems Engineering Command
Joseph Hill Jr.
Electronics Engineer
U.S. Army Information Systems Engineering Command
Kevin Ledbetter
IT Specialist
U.S. Army Information Systems Engineering Command
Dante Milledge
Computer Scientist
U.S. Army Information Systems Engineering Command
LCDR Kimberly Young-McLear, Ph.D.
Cyber Risk Management Fellow – Detailee
U.S. Coast Guard
Cadet Second Class Katharine Stroh
Cadet (Student)
U.S. Coast Guard Academy
Samuel Abbay
Thermal Mechanical Engineer
U.S. Naval Research Laboratory
Kenan Fears, Ph.D.
Materials Research Engineer
U.S. Naval Research Laboratory
LCDR Shantrice Chapel
USS RONALD REAGAN (CVN 76) Chemistry and
Radiological Controls Assistant
U.S. Navy
LCDR Derik Rothchild
Engineer Officer
U.S. Navy
Lieutenant Ikechukwu Ume
Assistant Training Officer
U.S. Navy
Khadijah Nixon
Undergraduate Student
Undergraduate Research, Experiential Learning
and Honors (URELAH)
Jiajun Xu, Ph.D.
Assistant Professor
University of the District of Columbia
Snigdha Arora
Software Engineering Senior Manager
Walmart
Francisco Cisneros
Senior Software Engineer
Walmart
Bill Johnson
Technical Expert
Walmart
Venessa King
Senior System Engineer
Walmart
Vasudevan Natarajan
Senior Technical Expert, Cyber Security
Walmart
Faisal Rahman
Enterprise Technical Expert, Cybersecurity
Walmart
Ferdinent Thomas
Software Engineer II
Walmart
Tiona Harris
Operations Supervisor
World Wide Technology
Monica Lyons
Project Engineer
World Wide Technology
James Pittman
Engineering Team Lead
World Wide Technology
LaDonald Townley Jr.
Lead Technician
World Wide Technology